Buca Masaj

Buca masaj, İzmir ilinin bir belediyesi ve ilçesidir. 178 km2 yüzölçümü ve 2022 yılı itibarıyla 522.404 nüfusuyla İzmir ilinin nüfus bakımından en büyük ilçesidir.

İlçe merkezi, İzmir’in güneydoğu kesimini ve komşu kırsalı kapsayan, biraz iç kısımda yer almaktadır. Buca, Bizans döneminden kalmadır ve çoğunlukla çiftçiler olmak üzere Yunanlılar tarafından mesken tutulmuştur. Uluslararası bir ticaret merkezi olarak İzmir’in çekirdeğini ciddi biçimde sarsan 1676 vebası ve 1688 İzmir depremi sonrasında İzmir’deki Fransız konsolosluğunun buraya taşınmasıyla 17. yüzyılın sonlarından itibaren gelişmeye başlamıştır.

Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu

Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu

Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu Buca Masaj Salonu

Buca Masaj Salonu

Tarihsel önem

Buca, Bizans döneminden itibaren Rumların yaşadığı ve 17. yüzyılda gelişmeye başladığı tarihi bir öneme sahiptir.
Çevredeki üzüm bağlarını satın alan zengin Levanten sakinleri, bölgede yaşayanların aksine tipik olarak Latin kökenliydi.
Çoğunlukla Ceneviz, daha az oranda da Fransız ve Venedik kökenli olan İzmir Katolik Levantenleri ağırlıklı olarak Bornova ve Buca ilçelerinde yaşamaktadır.
.

Konum ve Kentsel Peyzaj

Buca masaj salonları İzmir masöz yığılmasının olduğu kesiminde ve bir çok ilçe yer almaktadır.
İzmir metropol alanının modern kentsel peyzajı, büyük İzmir’e toplanmadan önce bağımsız mahalleler olan on bir ilçeden biri olarak Buca’yı da içermektedir.