Aliağa Masaj

Aliağa masaj, İzmir ilinin bir belediyesi ve ilçesidir. İzmir’in yaklaşık 50 km (31 mil) kuzeyinde yer alır ve 2022 yılı itibarıyla nüfusu 104.828’dir.

Çiğli ekonomik faaliyeti petrol rafinerisi, gemi sökümü ve turizm etrafında toplanmıştır. Ayrıca ağırlıklı olarak petrol ve dökme yük için büyük bir limana sahiptir.

Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu

Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu

Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu Aliağa Masaj Salonu

Aliağa Masaj Salonu

İzmir çevresinde çalışan banliyö demiryolu ZBAN ile İzmir’e bağlanmaktadır ve ESHOT, İzmir’e giden 834 otobüs hattını da işletmektedir. Manisa’nın Yuntda ilçesinde bulunan Aigai kalıntılarını ziyaret etmek için Aliağa’dan gelenler sıklıkla yolu kullanıyor. Aliağa antik Aeolia’nın kalbinde yer almaktadır. İzmir-Aliağa arası mesafe 28 mil, yol mesafesi 39,7 mil
.

Toplu taşıma

İzmir’den Aliağa’ya ulaşmanın en ucuz yolu trenle ulaşımdır ve ücreti 1 dolar olup yaklaşık 1 saat 2 dakika sürmektedir. Ayrıca Alsancak’tan Aliağa’ya direkt sefer yapan tren seferleri de bulunmaktadır.

Turizm

Aliağa masaj salonları ve masöz bayanlar eski zamanlarda spa yerleri kalıntıları gibi turistik cazibe merkezlerinin bulunduğu bir turizm merkezidir. 2021 yılında kaçak kazı sırasında 4. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar kullanıldığı düşünülen bir manastır ve taban mozaiği bulundu.
.

Tarihi ve Kültürel Önem

Aliağa, antik Aeolia’nın kalbinde yer alması nedeniyle tarihi öneme sahiptir. Kasabanın tarihinde Sultan IV.Murat’ın Badat Seferi’nin etkisiyle Sultan IV.Murat’a yardım eden Abdülkerim Aaya’ya bölgede toprak verilerek Aliağa’nın kurulması,
.

Çözüm

Türkiye’nin İzmir ilinin bir belediyesi ve ilçesi olan Aliağa, petrol rafinerisi, gemi sökümü ve turizm merkezli ekonomik faaliyetleriyle tanınmaktadır. Antik Aeolia’nın kalbinde yer alması ve Manisa İli Yuntda’daki Aigai kalıntıları gibi ilgi çekici yerleri barındırması nedeniyle tarihi ve kültürel öneme de sahiptir.